Typy pleti v kozmeteológii. Klasifikácia, kritériá na stanovenie, fotografia

V závislosti od parametrov, ako je vlhkosť, kožný maz alebo citlivosť, je možné určiť typ pleti ako suché, normálne, mastné, zmiešané alebo citlivé. Starnúca pokožka je kozmetológmi definovaná ako samostatný typ - starnutie.

Hlavné typy pleti v kozmeteológii

Typ pleti určuje genetická predispozícia. V priebehu času je každá pokožka suchšia a tiež získava zmeny súvisiace s vekom.

Mastný typ pleti

Pre mastnú pleť je charakteristické zvýšené množstvo mazu, viditeľné póry a lesklý lesk.Typy pleti v kozmeteológii. Klasifikácia, kritériá na stanovenie, fotografia

Okrem genetického faktora môžu byť príčinou zvýšenej sekrécie nesprávna starostlivosť, stres, hormonálne poruchy.

Typ suchej pokožky

Naopak, pre suchú pokožku je charakteristické zníženie sekrécie mazových žliaz. Z tohto dôvodu je lipidová vrstva mastných kyselín, cholesterolu a ceramidov, ktorá má chrániť pokožku a regulovať vlhkosť, príliš malá. Zvýšená suchosť môže byť spojená s nedostatkom látok, ktoré viažu vodu, ako sú karbamid, aminokyseliny, laktát.

Zvýšená suchosť je častým problémom a môže byť príznakom chorôb, ako je xeróza (abnormálne suchá pokožka), folikulárna keratóza (nadmerný obsah keratínu vo vlasových folikuloch), ekzémy a šupinaté lišajníky.Typy pleti v kozmeteológii. Klasifikácia, kritériá na stanovenie, fotografia

Príčiny zvýšenej suchosti pokožky:

 • nedostatok tekutiny;
 • intenzívne ultrafialové ožarovanie;
 • suchý vzduch;
 • fajčenie;
 • konštantný stres;
 • pokles potných žliaz a kožného mazu súvisiaci s vekom;
 • nevhodná starostlivosť (mydlo, antiperspirant);
 • cukrovka, ochorenie obličiek;
 • užívanie určitých liekov.

Normálny typ pokožky

Typy pleti v kozmeteológii sú do značnej miery relatívnym pojmom. Napríklad definícia „normálneho“ sa bežne nachádza ako klasifikátor typu pokožky na obale výrobku, ale v skutočnosti nemá nikto úplne normálnu pokožku. Ak však pokožka nie je obzvlášť mastná alebo suchá a ak sa nevyskytujú žiadne osobitné problémy so starnutím, akné a citlivosťou, považuje sa to za vyváženú.Typy pleti v kozmeteológii. Klasifikácia, kritériá na stanovenie, fotografia

Pre takúto pokožku je charakteristický dobrý krvný obeh, jemné póry, normálna rovnováha tukov. PH pokožky je normálne, dobre si poradí s ochrannou funkciou. Vďaka tomu má pokožka minimum nedokonalostí a zdravú farbu.

Kombinovaný typ pokožky

Pokožka je zmiešaného typu, ak sa rôzne oblasti pokožky líšia svojim mastným obsahom. Oblasť líca môže byť buď suchá alebo vyvážená vlhkosťou a zvyšok tváre - so zvýšenou tvorbou mazu, rozšírenými pórmi.Typy pleti v kozmeteológii. Klasifikácia, kritériá na stanovenie, fotografia

Ochranná bariéra v oblasti suchej pokožky je narušená v dôsledku nerovnováhy tukov.

Ďalšie podtypy (citlivé a vyblednuté)

Vonkajšia stratum corneum spolu s lipidmi chráni jej hlbšie vrstvy a celé telo pred rôznymi faktormi životného prostredia a reguluje vodnú rovnováhu, udržuje pružnosť.

U citlivej pokožky je v dôsledku fyziologických zmien (napríklad ak enzýmy nepracujú dobre) narušená ochranná bariéra. Koža neplní svoju funkciu a umožňuje priechod dráždivých látok, ktoré by za normálnych okolností nemali vplyv na zdravú pokožku.

Faktory, na ktoré dôjde k reakcii, sú kozmetika, kúrenie, chladenie.Citlivosť sa zvyšuje v dôsledku vystavenia ultrafialovému žiareniu, čistiacim prostriedkom, kozmetike.Typy pleti v kozmeteológii. Klasifikácia, kritériá na stanovenie, fotografia

Narušením bariérovej funkcie sa stráca príliš veľa vlhkosti a zvyšuje sa priepustnosť pokožky pre dráždivé látky. Hrúbka kože na tvári je najmenšia, takže je náchylnejšia na dráždivé látky.

Po 25-27 rokoch pokožka dozrieva a postupne začína blednúť.

Blednúca pokožka je charakterizovaná takými zmenami súvisiacimi s vekom:

 • pokožka sa stáva tenšou, stráca sa hladkosť;
 • telesný tuk klesá;
 • vrásky, suchosť, objavujú sa starecké škvrny,
 • stratí sa objem a pružnosť.

Typy pleti v kozmeteológii. Klasifikácia, kritériá na stanovenie, fotografiaDôvodom skorého starnutia pokožky je oxidačný stres, je to poškodenie molekúl pokožky, ktoré udržujú objem a pružnosť (kolagén, kyselina hyalurónová, elastín) pôsobením voľných radikálov. Voľné radikály pochádzajú z životného prostredia, ich vzhľad je spôsobený ultrafialovým žiarením, znečistením miest, fajčením, stresom.

Za normálnych podmienok sú oxidačné radikály neutralizované molekulami (antioxidanty), ale ako pokožka starne, zásoby týchto molekúl sa vyčerpávajú a bunky sa čoraz viac poškodzujú.

Ako zistiť typ pleti

Je dôležité definovať typy pleti v kozmeteológii, aby ste si mohli zvoliť správnu starostlivosť. Nesprávna starostlivosť, ako je nedostatočná vlhkosť alebo príliš tvrdé čistenie, môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Ak chcete zvoliť ošetrenie, vďaka ktorému bude vaša pokožka vyvážená, musíte brať do úvahy jej vlastnosti.

Typ pleti je možné určiť vizuálne, podľa farby, veľkosti pórov, lesku, ako aj analýzou množstva mazu na tvári.

Vo vzhľade

Normálna pokožka sa vyznačuje:

 • absencia alebo minimálny počet vád;
 • dobrý krvný obeh;
 • neviditeľné póry;
 • pokožka vyzerá zamatovo, hladko, pružne;
 • žiadna tendencia k začervenaniu a zvýšená citlivosť;
 • starnutím je pokožka suchšia.
Typy pleti v kozmeteológii. Klasifikácia, kritériá na stanovenie, fotografia
Charakteristika typov pleti v kozmeteológii

Suchá pokožka vyzerá matne a drsne. Pri miernej suchosti je na dotyk o niečo tesnejšia a menej elastická. Pri nedostatočnej starostlivosti sa stredne suchá pokožka začne odlupovať, bude drsnejšia, môžu sa vyskytnúť škvrny, svrbenie a začervenanie.

Pri veľmi suchej pokožke ochranná bariéra nefunguje, preto sa zvyšuje riziko infekcie. Veľmi suchá pokožka, najmä na rukách, nohách, lakťoch, vytvára praskliny a mozoly. Povrch vyzerá drsný a drsný, často sa vyskytuje u starších ľudí, s ťažkou dehydratáciou.

Mastnú pleť definuje jej charakteristický lesk, veľké póry. Koža je hustejšia, ale krvné cievy nemusia byť viditeľné, aj keď môže byť červená a zapálená. Tento typ pokožky je charakterizovaný tvorbou komedónov, akné, a to nielen na tvári, ale aj na iných častiach tela: chrbte, hrudníku, pleciach.

Citlivá pokožka sa často vyznačuje začervenaním, odlupovaním a vyrážkami. Dráždivé látky spôsobujú svrbenie, pálenie alebo mravčenie alebo dokonca opuch.

S obrúskom

Typy pleti v kozmeteológii je možné rozlíšiť pomocou metódy na stanovenie množstva tuku na absorpčnej utierke. Táto metóda pomáha rozlíšiť mastnú pleť od suchej a niekedy zmiešanej podľa množstva mazu. Za týmto účelom si tvár osušte savým vreckovkou.Typy pleti v kozmeteológii. Klasifikácia, kritériá na stanovenie, fotografia

Ak na povrchu zostáva len málo mastných škvŕn alebo nie sú žiadne, potom je pokožka suchá. Ak škvrny zostávajú na čele, nose a brade, potom je pokožka normálneho alebo zmiešaného typu. Ak sa tuk rozloží na všetky povrchy obrúska, pokožka je mastná.

Správna starostlivosť o váš typ pleti

Určenie typu pokožky vám pomôže pri výbere správnych výrobkov na starostlivosť o pokožku. Ošetrenie pre všetky typy pleti zahŕňa niekoľko procedúr, ako napríklad čistenie, zvlhčenie, vyživenie a ochrana proti UV žiareniu. V závislosti na vlastnostiach pokožky sa výrobky pre každý krok líšia zložením.

Ako si vybrať krém

Pri výbere krému sa odporúča venovať pozornosť nasledujúcim aspektom:

 • Balenie... Je lepšie zvoliť krém, ktorý je balený v tubách alebo nádobách s pumpičkou, ktoré majú menší prístup vzduchu. V takýchto obaloch kyslík neprichádza do styku s výrobkom a účinnosť zložiek trvá dlhšie.
 • Zdravé prísady... Pri štúdiu zloženia krému môžete venovať pozornosť tomu, aké účinné látky obsahuje. Ukázalo sa, že vitamín C je účinný, prospešný je aj vitamín E a alantoín. Ich obsah by mal byť minimálne 1%, pre vitamín C - 3%.
 • Zistite, či je výrobok vhodný pre váš typ pleti.

Typy pleti v kozmeteológii. Klasifikácia, kritériá na stanovenie, fotografiaAktívne zložky, ktoré upokojujú, zvlhčujú a opravujú pokožku po vystavení UV lúčom, budú rovnako účinné aj pre mastnú a suchú pokožku. Ale pri citlivej pokožke musíte byť opatrnejší pri pílingových prostriedkoch, ako je kyselina glykolová.

Exfoliačné zložky by sa v dennom kréme nemali nachádzať. Existujú určité zložky, ktorým sa najlepšie vyhnúť, ak máte mastnú a problémovú pokožku.

Príklady sú kokosový olej, hroznový olej a olejový alkohol:

 • Cena produktu. Dobrý krém nemusí byť drahý, existujú kvalitné a lacné značky. Ale pri nízkych nákladoch na produkt nemožno očakávať vysoký obsah účinných látok v ňom.
 • Použite sondy. Aj veľmi dobrý produkt môže spôsobiť reakciu na pokožke, je lepšie pred kúpou použiť tester a vylúčiť alergickú reakciu.

Starostlivosť o mastnú pleť

Hlavným problémom pri odchode je nadmerné vylučovanie tuku... Denná enzymatická exfoliácia pomôže obnoviť bunky a odstrániť prebytočný tuk. Produkt by však mal byť dostatočne mäkký bez drsných abrazívnych látok, ktoré poškodzujú dermu. Jemný píling zlepší textúru a tón pleti.Typy pleti v kozmeteológii. Klasifikácia, kritériá na stanovenie, fotografia

Po zápale na mastnej pokožke často zostáva pigmentácia. Na odstránenie tmavých oblastí sa odporúča píling. Ak je veľa zápalu, pomôžu lieky s antibakteriálnymi zložkami.

V starostlivosti by ste sa mali vyhnúť zložkám, ako je minerálny olej, vazelína a alkoholy. Výrobky označené ako „nekomedogénne“ neupchávajú póry a fungujú dobre na mastnú pleť. Odporúčame používať bezolejové zvlhčovače, chemické exfoliátory a hlinené masky.

Nemali by ste si umývať tvár príliš často, suchá pokožka produkuje ešte viac oleja, aby to vyrovnala. Ingrediencie ako kyselina glykolová alebo kyselina salicylová fungujú dobre. Na dokončenie liečby je najlepšie používať produkty bez oleja, antioxidačné séra a denný krém na opaľovanie.Typy pleti v kozmeteológii. Klasifikácia, kritériá na stanovenie, fotografia

Postup / nápravaPopis
Čistiaci gél (ráno, v noci)Čistiaci gél alebo pena bez obsahu síranov; výrobky, ktoré znižujú mastnotu, ale pokožku nevysušujú množstvom pracích prostriedkov.
Tonikum (ráno, v noci)Neobsahuje alkohol, obsahuje zložky, ako je pyrolidónkarboxylová kyselina (Na-PCA) - zvlhčovač, ktorý zadržiava vodu na pokožke, éterický olej z pelargónie, lieska - sťahujúci prostriedok, ktorý nevysušuje ako alkoholy.
Sérum s AHA / BHA (ráno)Sérum s alfa alebo beta hydroxykyselinami redukuje výskyt veľkých pórov, zosvetľuje starecké škvrny. Na predispozíciu na akné fungujú prísady ako kyselina salicylová a olej z čajovníkového oleja.
Bezolejový hydratačný krém (ráno, v noci)Bezolejový krém s prídavkom Na-PCA, glycerín pomôže udržať vlhkosť. Dehydratovaná mastná pokožka vylučuje ešte mastnejšie sekréty.
Opaľovací krém z oxidu zinočnatého (ráno)Oxid zinočnatý chráni nielen pred UV žiarením, ale tiež robí pokožku matnou. Zinok je prírodné antibakteriálne činidlo, ktoré pomôže pri vyrážkach. Ako opaľovací krém môžete tiež použiť minerálny prášok.
Sérum retinolu (nočné)Retinol pri ďalšom používaní zmenšuje veľkosť pórov.
Hlinená maska ​​(raz týždenne)Masku je potrebné odstrániť bez toho, aby ste čakali na príliš veľké vysušenie, inak môže pokožka vyschnúť.
Olej na tvár (prerušovane)V extrémne suchých podmienkach, napríklad v lietadle, by ste mali na krém natrieť trochou oleja, aby ste zabránili vysušeniu.

Starostlivosť o suchú pokožku

Suchá pokožka kvôli poškodenej bariére neustále stráca vlhkosť a dovnútra ľahko prenikajú dráždivé látky. Preto je základom starostlivosti o suchú pokožku neustála hydratácia.

Odporúča sa tiež sledovať, či je telo dehydratované, preto by ste mali piť veľa vody, vylúčiť alkohol a kofeín. Mali by ste skontrolovať aj vlhkosť v miestnosti a v prípade potreby použiť zvlhčovač vzduchu.Typy pleti v kozmeteológii. Klasifikácia, kritériá na stanovenie, fotografia

Suchá pokožka sa vyznačuje odlupovaním. Mŕtve bunky zasahujú do prirodzenej obnovy pokožky a tiež blokujú výživné látky krému a sér. Preto sa pred hlavnými procedúrami odporúča použiť peelingy a jemné pílingy, ktoré jemne obnovia povrch bez odstránenia prírodných olejov.

Na zvlhčenie je najlepšie používať výrobky s hyaluronátom sodným, glycerínom, morskými riasami, ktoré dobre zadržiavajú vodu. Zmäkčovadlá (skvalán a olej z kamélie) pomáhajú rovnomerne a efektívne vyhladzovať a udržiavať pokožku.

Na udržanie suchej pokožky sa odporúča používať hydratačné krémy každý deň, používať jemnejšie mydlá a nepoužívať výrobky, ktoré obsahujú citrusové oleje a veľa vonných látok. Pri umývaní je lepšie použiť teplú vodu, menej horúca.Typy pleti v kozmeteológii. Klasifikácia, kritériá na stanovenie, fotografia

Ak je pokožka dehydratovaná, mali by sa používať výrobky na báze vody, pretože výrobky na báze oleja môžu stav pokožky zhoršiť.

Starostlivosť zahŕňa niekoľko etáp:

Postup / nápravaPopis
Čistiace mlieko (ráno, v noci)Veľmi jemné, nepenivé čistiace mlieko.
Tonikum (ráno, v noci)Tonikum vyrovná hladinu pH, obnoví vlhkosť a ochráni pred vplyvmi prostredia.
Antioxidačné sérum (ráno)Silné antioxidačné sérum s vitamínmi E, A a C počas dňa, ktoré zabraňuje rozpadu kolagénu. Určite použite krém s SPF.
Hydratačný krém s SPF (ráno)Zvlhčovacie zložky pomáhajú pokožke zadržiavať vlhkosť a zároveň ju chránia pred UVA / UVB lúčmi.
Sérum retinolu (cez noc)Odporúča sa používať 5 krát týždenne. Séra obsahujú zložky s menšou molekulovou veľkosťou, ktoré lepšie prenikajú do pokožky.
Očný krém (nočný)Krém alebo sérum s peptidmi zvyšuje aktivitu kolagénu.
Hydratačný krém (nočný)Musí obsahovať šípkový olej, pupalkový olej, brutnákový olej, fosfolipidy, brusnicový olej, olej zo sladkých mandlí a jojobový olej. Tieto zložky napodobňujú prirodzené lipidy v pokožke a lepšie obnovujú vodnú bariéru.

Na veľmi suchú pokožku je možné namiesto krému použiť výživný olej.

Vydrhnite chemickými exfolianciamiDobre rozpúšťa odumreté bunky a nepoškodzuje pokožku.

Kombinovaná starostlivosť o pleť

Pri zmiešanej pokožke je časť tváre suchšia, preto sa odporúča zvoliť hydratačný krém, ktorý dostatočne vyživí suché oblasti pokožky; na tento účel sú vhodné výrobky s gélovou textúrou. Šupky sa odporúčajú aj do suchých oblastí.Typy pleti v kozmeteológii. Klasifikácia, kritériá na stanovenie, fotografia

Postupy dennej starostlivosti:

Postup / nápravaPopis
Čistiaci gél (ráno, večer)Ak pokožka začne pri používaní gélu vysychať, môžete produkt nahradiť čistiacim krémom.
Tonikum (ráno, večer)Vyvažovacie tonikum s čarodejnicou.
Sérum s AHA / BHA (ráno)Alfa a beta hydroxykyseliny sťahujú póry a zosvetľujú matnú pokožku. Ak ste náchylní na akné, odporúča sa používať výrobky obsahujúce kyselinu salicylovú a olej z čajovníkového oleja.
Ľahký hydratačný krém (ráno / noc)Krém s obsahom kyseliny hyalurónovej na zvlhčenie.
Opaľovací krém z oxidu zinočnatého (ráno)Rovnako ako mastná pokožka, aj krémy na ochranu proti oxidu zinočnatému vytvárajú matný povrch.
Sérum retinolu (noc).Retinol je vhodný pre všetky typy pleti, je vhodný aj pre zmiešané typy pleti, odporúčajú ho kozmetológovia
Pleťový olej (na noc)Najlepšie použiť v noci, aby ste sa vyhli mastným účinkom počas dňa.

Starostlivosť o citlivú pokožku

Typy pleti v kozmeteológii sú nástrojom, ktorý pomáha pri výbere produktov aj v zložitých prípadoch, ako je citlivá pokožka. Ak ste citliví, mali by ste zistiť, čo spôsobuje podráždenie.

Z tohto dôvodu sa odporúča vyskúšať iba jeden nový výrobok súčasne. Je tiež možné testovať nové výrobky na malých plochách kože, na vnútornej strane predlaktia, kde je pokožka tenká, ale nie tak citlivá ako na tvári. Produkt môžete tiež vyskúšať na koži za uchom.Typy pleti v kozmeteológii. Klasifikácia, kritériá na stanovenie, fotografia

Citlivú pokožku sa odporúča chrániť pred UV žiarením aj za oblačného počasia. Medzi 11:00 a 15:00 sa treba vyhnúť priamemu slnečnému žiareniu.

Výrobky pre citlivú pokožku sú zvyčajne označené osobitným spôsobom, čo naznačuje, že nespôsobuje podráždenie a precitlivenosť, neobsahuje látky, ktoré najčastejšie spôsobujú začervenanie.

Napríklad:

 • parabény;
 • niektoré príchute;
 • minerálne oleje;
 • povrchovo aktívne látky obsahujúce síran;
 • močovina;
 • ftaláty.

Typy pleti v kozmeteológii. Klasifikácia, kritériá na stanovenie, fotografia

Aktívne zložky, ktoré naopak pomáhajú pokožke znižovaním jej citlivosti:

 • Dexpanthenol, derivát vitamínu B5, znižuje transepidermálnu stratu vlhkosti, urýchľuje hojenie a obnovu kožných buniek.
 • Glycerín a gluko-glycerín dobre hydratujú, pretože dobre zadržiavajú vodu a zlepšujú ochrannú funkciu pokožky.
 • Citrátový pufor s pH 5 udržuje hladinu pH v požadovanom rozmedzí, čo obnovuje aktivitu kožných enzýmov, preto sa zvyšuje jej odolnosť voči dráždivým látkam.
 • Koenzým Q10 - antioxidant, chráni kožné bunky pred voľnými radikálmi, pomáha bunkám obnovovať energiu.
 • Vitamín B7 (biotín) - posilňuje pokožku, aktivuje syntézu tukov v bunkách.
 • Ceramid-3, látka podobná prírodnému ceramidu nachádzajúcemu sa v bunkách. Látka zabraňuje strate vody, neutralizuje dráždivé látky. Pri jeho nedostatku vyzerá pokožka sucho a podráždene.

Ošetrenie citlivej pokožky:

Postup / nápravaPopis
Čistiace mlieko (ráno, večer)Odporúča sa čistiace mlieko bez obsahu síranov.
Tonikum (ráno, večer)Toner by nemal obsahovať alkohol a môže obsahovať zložky ako extrakt z bieleho čaju, zelený čaj, harmanček a bisabolol. Tieto zložky sú upokojujúce a protizápalové zložky. Beta-glukán pomáha udržiavať imunitný systém pokožky, časom znižuje jej citlivosť.Typy pleti v kozmeteológii. Klasifikácia, kritériá na stanovenie, fotografia
Hydratačný krém bez vône (ráno, večer).Krém by nemal obsahovať syntetické vonné látky, alkoholy, farbivá.
Opaľovací krém z oxidu zinočnatého SPF (ráno)Krémy z oxidu zinočnatého najmenej dráždia citlivú pokožku. Krémy z oxidu titaničitého tiež dobre fungujú na citlivú pokožku, ale nie sú také kompatibilné so strednými až tmavšími odtieňmi pokožky, pretože zanechávajú biely odtieň.
Hydratačná gélová maska ​​(večer)Gélová textúra má chladiaci a upokojujúci účinok na zapálenú pokožku.
Exfoliačné sérum (2-krát týždenne)Ak je kyselina glykolová pre daný typ pleti príliš agresívna, kozmetičky odporúčajú použiť sérum s kyselinou mliečnou.

Normálna starostlivosť o pleť

Normálna starostlivosť o pleť by mala zahŕňať niekoľko procedúr:

Postup / nápravaPopis
Čistiaci prostriedok (ráno, večer)Produkt bez obsahu síranov s jemnou penou, ktorá pomáha odstraňovať nečistoty.
Tonikum (ráno, večer)Odporúča sa vyhnúť sa prísadám, ako je denaturovaný alkohol, etanol a izopropylalkohol.
Hydratačný krém s SPF (ráno)Ľahký zvlhčovač s SPF najmenej 30 chráni pred slnkom a zvlhčuje bez upchávania pórov. Môže obsahovať dimetikón, panthenol a hyaluronát sodný.
Antioxidačné sérum (cez noc)Sérum s rozjasňujúcimi zložkami, ako je vitamín C a extrakt z rias, ako aj s prírodnými regeneračnými zložkami (rozmarín a mäta pieporná).Typy pleti v kozmeteológii. Klasifikácia, kritériá na stanovenie, fotografia
Hydratačný krém bez SPF (večer)Jesť počas spánku.
Kyselina glykolová (kyselina alfa-hydroxy)Veľkosť molekuly kyseliny umožňuje udržiavať rovnováhu pokožky a umožňuje jej preniknúť hlbšie do pokožky, pomáha rozpúšťať povrchové bunky suchej pokožky, čím je pokožka matnejšia, rovnomernejšia a hladšia.

Pre normálnu starostlivosť o pleť odporúčajú kozmetológovia udržiavať existujúcu rovnováhu vlhkosti a sekrécie mazových žliaz.... Uplatňovanie pravidiel starostlivosti o rôzne typy pleti pomáha vyriešiť množstvo problémov: odstrániť nadmerné sucho, vyvážiť mastnú a zmiešanú pleť a udržiavať rovnováhu zdravej pokožky.

Video o typoch pleti

Typ pleti. Ako si vybrať kozmetiku:

Ohodnoťte článok
Kozmetológia a plastická chirurgia pre ženy. Oprava vzhľadu. Spôsoby, metódy, postupy na zlepšenie postavy a tváre
Pridať komentár

Tvár

Nohy

Vlasy